Roślina warta uwagi

image

Chcesz upiększyć swój ogród urzekającą i rzadko spotykaną rośliną?

Polecamy posadzić szkarłatkę amerykańską (Phytolacca americana) - bylinę, której ojczyną jest Ameryka Północna. W naszym klimacie dorasta do 1,0-1,5 m wysokości przyjmując rozłożysty, krzaczasty pokrój.

Cechuje się długim okresem kwitnienia, który przypada na miesiące od czerwca do sierpnia, to właśnie wtedy pojawiają się na pędach drobne białe lub różowe kwiaty. Najbardziej ozdobnym organem rośliny są owocostany zebrane w zwisające kiście. Roślina zawiązuje zielone jagody, które stopniowo przebarwiają się na błyszczące fioletowo-czarne owoce będące źródłem pożywieniem dla ptaków.
Warto wspomnieć także o ozdobnych- skórzastych liściach, na których od spodu widnieje czerwone unerwienie. Wraz z nadejściem jesieni liście przebarwiają się z zielonych na purpurowe.

Pomimo atrakcyjnego wyglądu nie poleca się stosować w ogrodach gdzie przebywają dzieci, ponieważ cała roślina w stanie surowym jest trująca. Dopiero po odpowiedniej obróbce poszczególnych organów rośliny można ją spożywać.

Zaliczana jest do grupy roślin, które od dawna znalazły zastosowanie w medycynie- głównie korzeń i jagody były stosowane w leczeniu licznych schorzeń przede wszystkim infekcji dróg oddechowych.

Roślina nie preferuje słonecznych stanowisk, natomiast chętnie rośnie w półcieniu np. pod okapem drzew. Proponujemy nasadzenia w formie pojedynczej rośliny tzw. soliteru albo jako uzupełnienie kompozycji- zwłaszcza w towarzystwie roślin kwitnących na żółto bądź niebiesko.
Szkarłatka jest adekwatnym gatunkiem do nasadzeń w ogrodach rustykalnych, naturalistycznych czy też leśnych.

Najnowsze